Komunikat Zarządu Klubu ws. wznowienia rozgrywek IV ligi

  • 09-06-2020 21:17
  • Admin

Komunikat Zarządu Klubu ws. wznowienia rozgrywek IV ligi

Zarząd Radomiak Sp. z.o.o informuje, że w związku z zaistniałą sytuacją epidemiologiczną oraz wytycznymi Departamentu Rozgrywek Krajowych PZPN, dotyczącymi na Mazowszu tylko Klubu Radomiak - pierwszego i drugiego zespołu - złożył dziś w Mazowieckim Związku Piłki Nożnej wniosek o odwołanie zaplanowanych trzech rewanżowych meczów naszego zespołu w IV lidze i przełożenie ich na inne terminy, tak, aby mogli w nich uczestniczyć zawodnicy szerokiej kadry Klubu. Stanowisko, jakie otrzymaliśmy dziś (09.06.2020 r.) z Departamentu Rozgrywek Krajowych PZPN, uniemożliwia nam wystawienie w zespole rezerw dotychczas grających w nim zawodników. Tymczasem chcemy być traktowani tak jak inne Kluby, dlatego też wnioskujemy o wykonanie badań przesiewowych na przeciwciała wirusa SARS-CoV-2, zawodnikom wszystkich drużyn biorących udział w częściowo wznowionych rozgrywkach IV Ligi, na koszt MZPN.

W obecnej sytuacji epidemiologicznej, gdy na Mazowszu ponownie odnotowano wzrost zachorowań na COVID-19, jest to również ważnym argumentem za przełożeniem meczów. Ministerstwo Zdrowia podało dziś informację o 80 nowych przypadkach zachorowań w naszym województwie.

Jednocześnie Zarząd Klubu postanowił, że w przypadku negatywnej odpowiedzi na nasz wniosek z Zarządu MZPN lub jej braku do południa (10.06.2020 r.), drugi zespół naszego Klubu nie przystąpi do zaplanowanego w tym dniu o godz. 18:00, meczu z MKS Piaseczno. Robimy to z wielką przykrością, zawsze bowiem uważamy, że decydować powinna rywalizacja na zielonym boisku, a nie przy zielonym stoliku, jak w naszym przekonaniu, dzieje się to obecnie.

Uważamy, że MZPN nie stworzył naszej drużynie możliwości bezpiecznego rozegrania meczów, a wykorzystując przepisy o izolacji sportowej, pozbawił gry w tych meczach zawodników Radomiaka, zgłoszonych do tych rozgrywek. Naszym zdaniem, Uchwała Zarządu MZPN w sprawie częściowego wznowienia rozgrywek, w połączeniu z przepisami o izolacji sportowej, dotyczącej naszych zawodników, ewidentnie dyskryminuje drużynę rezerw Radomiaka. Kilkunastu piłkarzy drugiego zespołu, którzy brali udział w tym sezonie w meczach IV ligi, a na co dzień trenujących z pierwszym zespołem występującym w Fortuna I Lidze, zostało pozbawionych możliwości gry w zarządzonych przez MZPN, trzech meczach rewanżowych IV ligi.

Zarząd MZPN postanowił wznowić rozgrywki dla wybranych drużyn IV Ligi. Pierwsze mecze mają się odbyć w dniu 10.06.2020 r. Zespół naszych rezerw jest obecnie liderem rozgrywek grupy południowej IV ligi mazowieckiej. W dotychczasowych meczach drugiej drużyny Radomiaka, grali zawodnicy na co dzień trenujący z pierwszym zespołem, czyli z ławki rezerwowej i spoza kadry meczowej, uzupełniani najzdolniejszymi juniorami Akademii Radomiaka.

Szeroka kadra naszego pierwszego zespołu (26 zawodników), z powodu wznowienia rozgrywek Fortuna I Ligi, przeszła dwukrotnie badania na obecność wirusa SARS-CoV-2 z wynikiem negatywnym i pozostaje w sportowej izolacji. W tej grupie jest kilkunastu wspomnianych zawodników rezerw, którzy na co dzień trenują z pierwszym zespołem i uzupełniają jego kadrę. Inne drużyny w IV lidze nie mają obowiązku przeprowadzenia badań i pozostawania w izolacji.

W przesłanych popołudniu w piątek, 05.06.2020 r. do naszego Klubu wytycznych dotyczących rozgrywania części meczów rewanżowych w IV lidze, Zarząd MZPN w ogóle nie odnosi się do opisanych powyżej zagadnień. Stało się tak pomimo, że Prezes Radomiaka Sławomir Stempniewski, podczas posiedzenia Zarządu MZPN w dniu 26 maj br., dobitnie przedstawiał ten problem pod rozwagę Zarządu.

Dlatego, w związku z zaistniałą sytuacją, zwróciliśmy się do Zarządu MZPN oraz Komisji Rozgrywek i Piłkarstwa Profesjonalnego PZPN z zapytaniem, czy zawodnicy trenujący na co dzień z pierwszym zespołem, a którzy zagrają w drużynie rezerw, będą mogli następnie (oczywiście w innym terminie) znaleźć się w kadrze meczowej pierwszego zespołu? Poprosiliśmy MZPN i PZPN o zajęcie stanowiska w tej sprawie. Warto zauważyć, że te same problemy dotyczą sztabu trenerskiego i medycznego. Ze swojej strony zadeklarowaliśmy wykonanie badań naszym zawodnikom, po każdym meczu rezerw, w którym wezmą udział.

Pozbawienie możliwości gry w drużynie rezerw kilkunastu zawodników szerokiej kadry pierwszego zespołu (co zgodnie z regulaminem miało miejsce w dotychczasowych meczach), praktycznie pozbawia nasz drugi zespół szans na wyrównaną, sportową rywalizację przeciw rywalom nie mających drużyn w wyższych ligach. Uważamy to za niedopuszczalną zmianę reguł w trakcie gry, niezgodną z duchem fair play.

Ponadto uważamy, że w zaistniałej sytuacji przepisy o sportowej izolacji wynikające z sytuacji epidemiologicznej, które wśród IV-ligowych drużyn na Mazowszu, wypełnić musi tylko drużyna rezerw Radomiaka, zostały wykorzystane przy zielonym stoliku przeciwko naszemu Klubowi.

Nasze wątpliwości budzi także druk oświadczenia, jaki MZPN nakazał podpisywać zawodnikom, chcącym brać udział w zarządzonych meczach IV ligi, w którym mają się zrzec wszelkich roszczeń wobec MZPN w przypadku zakażenia wirusem SARS-CoV-2. W sytuacji, gdy nasi wszyscy zawodnicy są przebadani na obecność tego wirusa uważamy, że MZPN powinien zapewnić im bezpieczeństwo epidemiologiczne podczas organizowanych przez siebie rozgrywek, a nie uciekać się do takich oświadczeń, zdejmujących ze Związku wszelką odpowiedzialność.

W związku z naglącymi terminami, poprosiliśmy Zarząd MZPN oraz Departament Rozgrywek Krajowych, o pilne zajęcie się sprawą. Zastanawiające jest, że do tej pory z MZPN nie otrzymaliśmy żadnej odpowiedzi na nasze pisma. W dniu dzisiejszym (09.06.2020 r.) o godz. 16:07 z Departamentu Rozgrywek Krajowych PZPN otrzymaliśmy odpowiedź. Jak nas poinformowano, "w opinii Zespołu Medycznego PZPN, w przypadku udziału zawodnika będącego w składzie grupy monitorowanej (Ekstraklasa, 1 liga, 2 liga), tj. w składzie danego Zespołu szkoleniowego, w meczu rozgrywek w klasach nieobjętych programem (3 liga i niżej), może on zostać z powrotem włączony w skład Zespołu szkoleniowego wyłącznie na przyjętych zasadach (tzw. krótkiej ścieżki), obejmujących (wszystkie badania na koszt klubu):

dzień „0” wymaz (jeśli ujemny zaczyna izolację sportową),

raporty medyczne, treningi indywidualne,

po 5-7 dniach ponowny wymaz; jeśli ujemny, zgoda na treningi z drużyną (kontynuacja izolacji sportowej i raportów – ankiety medyczne).

Powyższe oznacza, iż udział zawodników w rozgrywkach nieobjętych programem, powoduje niemożliwość ich uczestnictwa w rozgrywkach objętych programem (Ekstraklasa, 1 liga, 2 liga) przez okres około 7 dni potrzebnych na wdrożenie procedury, o której mowa powyżej.”

W związku z powyższym, Zarząd RKS Radomiak w dniu dzisiejszym wystąpił do Zarządu MZPN z wnioskiem o odwołanie zaplanowanych trzech rewanżowych meczów naszego zespołu w IV lidze i przełożenie ich na inne terminy, tak, aby mogli w nich uczestniczyć zawodnicy szerokiej kadry Klubu. Zaproponowaliśmy także wykonanie badań przesiewowych zawodnikom wszystkich drużyn biorących udział w częściowo wznowionych rozgrywkach IV Ligi, na koszt MZPN.

Liczymy na zrozumienie Zarządu MZPN w tej sprawie i traktujemy wytyczne Departamentu Rozgrywek PZPN jako szansę dla Mazowieckiego Związku na racjonalne rozwiązanie problemu. Obecnie dochodzi bowiem do kuriozalnej sytuacji, że zawodnicy wielokrotnie przebadani nie mogą grać, a nie badani - mogą.

Jednocześnie Zarząd Klubu postanowił, że w przypadku negatywnej odpowiedzi na nasz wniosek z Zarządu MZPN lub jej braku do południa - 10.06.2020 r., drugi zespół naszego Klubu nie przystąpi do zaplanowanego w tym dniu o godz. 18:00, meczu z MKS Piaseczno. Powtórzmy - robimy to z z wielką przykrością, zawsze bowiem uważamy, że decydować powinna rywalizacja na zielonym boisku, a nie przy zielonym stoliku, jak w naszym przekonaniu, dzieje się to obecnie. Jednak w sytuacji, w której uniemożliwia się nam wystawienie praktycznie całej drużyny, która do tej pory rywalizowała w IV lidze, a jaka jest równocześnie częścią kadry zespołu w Fortuna I Lidze, w trosce o zdrowie naszych piłkarzy, zasady fair play oraz fundamentalną uczciwość, nie mogliśmy podjąć innej decyzji.

Zapewniamy, że w przypadku negatywnej odpowiedzi Zarządu MZPN, będziemy dochodzić swoich praw, także odszkodowawczych - na drodze przewidzianej przepisami prawa.

Ponadto informujemy, że w sprawie części Uchwały MZPN dotyczącej ustalania kolejności zespołów w tabeli IV ligi, w przypadku gdyby wybrane mecze rewanżowe miałyby się nie odbyć, Zarząd Klubu złożył wniosek o uchylenie uchwały do Prezydenta Miasta Stołecznego Warszawy (gdzie MZPN jest zarejestrowany jako stowarzyszenie), jako niezgodnej ze statutem oraz odwołanie do Komisji ds. Nagłych.

Na koniec warto zauważyć, że gdyby Zarząd MZPN przyjął najprostsze i zgodne z przepisami rozwiązanie, czyli zakończenie ligi z kolejnością w tabeli ustalaną na zasadzie wyników meczów bezpośrednich, jak uczyniły inne wojewódzkie związki piłki nożnej, ale też Prezydium Zarządu MZPN, uniknięto by całego zamieszania i niepotrzebnych kosztów. Niestety, większość członków Zarządu MZPN uległa wpływom przedstawicieli jednej z drużyn, wywracając od lat ustalony porządek w rozstrzyganiu przy jednakowej liczbie zdobytych przez drużyny punktów. Tym samym doprowadzono do kuriozalnych, ale też przede wszystkim niesprawiedliwych rozwiązań.

Chronologia wydarzeń

1. W sobotę, 16 listopada 2019 r. Radomiak II zostaje mistrzem jesieni grupy południowej IV Ligi mazowieckiej. Do dziś na stronie MZPN, jest potwierdzająca to tabela (kliknij tutaj lub zobacz pod artykułem).

2. W środę, 11 marca 2020 r. MZPN zawiesza rozgrywki IV ligi.

3. W czwartek, 7 maja prezesi wojewódzkich związków podejmują decyzję o zakończeniu sezonu w IV lidze i ligach niższych.

4. W środę, 13 maja Prezydium Zarządu MZPN podejmuje decyzję o zakończeniu sezonu w IV lidze i ogłoszeniu mistrzem południowej grupy mazowieckiej IV ligi zespół Radomiaka II Radom (na podstawie wyników meczów bezpośrednich).

5. We wtorek, 26 maja Zarząd MZPN odrzuca decyzję Prezydium. Mistrzostwo przyznaje Błoniance Błonie (nie wiedzieć czemu, na podstawie bilansu bramek). W razie wznowienia rozgrywek, Zarząd postanawia rozegrać mecze rewanżowe między czterema pierwszymi zespołami (choć to tylko pierwsze trzy zespoły miały jednakową liczbę punktów). Decyzja o wznowieniu rozgrywek zostaje podjęta mimo pozyskania informacji o badaniach i izolacji sportowej zespołu Radomiaka I i II.

6. W czwartek, 4 czerwca Zarząd MZPN ogłasza terminarz meczów rewanżowych, wyznaczając je na 10, 13 i 17 czerwca.

7. W piątek, 5 czerwca (popołudniu) Zarząd MZPN przesyła do klubów wytyczne odnośnie rozegrania meczów w rygorze epidemiologicznym, lecz w ogóle pomija w nich sprawę badań i izolacji sportowej zespołu Radomiaka II, co pozbawia Klub możliwości wystawienia w meczach IV ligi zawodników, którzy grali w dotychczasowych spotkaniach tej ligi w sezonie 2019/2020.

8. We wtorek, 9 czerwca mimo słanych do Zarządu MZPN odwołań, Radomiak nie otrzymuje żadnej odpowiedzi.

9. We wtorek, 9 czerwca Radomiak otrzymuje odpowiedź z Departamentu Rozgrywek PZPN na wniosek o zajęcie stanowiska w sprawie. Daje ono możliwość udziału zawodników objętych programem badań i izolacji sportowej w meczach rezerw i ponownie w kadrze meczowej I zespołu po przejściu tzw. szybkiej ścieżki - dwóch badań wymazem, co trwałoby około 7 dni i praktycznie uniemożliwia grę w rezerwach wszystkim zawodnikom z szerokiej, przebadanej kadry Radomiaka I i II .

10. W środa, 10 czerwca, godz. 18:00 - zaplanowany jest pierwszy mecz rewanżowy Radomiak II - MKS Piaseczno.
Sponsor Strategiczny

          


Sponsor Premium

                                              

            

 

Sponsor Platynowy

                           

                                    


Sponsor Złoty

                                                            

 

Sponsor Srebrny

                                                                                                                        

 

Partner Radomiaka

                                                                      

                                                                       

                                                                      

 

Patron Medialny

                              


Partner Techniczny i Oficjalny Dostawca