Ramowy terminarz PKO BP Ekstraklasy na sezon 2024/25

  • 21-05-2024 13:26
  • Admin

Ramowy terminarz PKO BP Ekstraklasy na sezon 2024/25

20 maja, na wniosek Ekstraklasy SA, Polski Związek Piłki Nożnej opublikował ramowy terminarz PKO Bank Polski Ekstraklasy na sezon 2024/25, a także zaktualizowany regulamin rozgrywek. Pierwsze mecze inaugurującej sezon kolejki zaplanowane zostały na weekend 19-21 lipca – tydzień po zakończeniu UEFA EURO 2024. Ostatnia seria spotkań zostanie natomiast rozegrana 24 lub 25 maja 2025 roku.

Pięć dni po finale Mistrzostw Europy na stadionie w Berlinie ruszy najpopularniejsza i najlepsza sportowa liga w Polsce. Pierwsze mecze sezonu 2024/25 PKO Bank Polski Ekstraklasy zostaną rozegrane 19 lipca. Ostatnią kolejkę rundy jesiennej zaplanowano na 6-9 grudnia. Po przerwie zimowej piłkarze wrócą do gry w dniach 31 stycznia – 3 lutego. Ostatnia seria spotkań, która tradycyjnie zostanie rozegrana w formule multiligi, odbędzie się 24 lub 25 maja 2024 roku.

– Na jesień zaplanowano w ramowym terminarzu 18 kolejek. Po doświadczeniach obecnego sezonu postanowiliśmy skrócić nieco grę w grudniu. Ostatnia pełna kolejka zaplanowana została na 7 grudnia, ewentualne zaległe spotkania będą rozgrywane w weekend 14-15 grudnia w terminie rezerwowym. Mając na względzie uwagi płynące ze strony klubów, chcemy, aby drużyny jesienią miały dostępny dodatkowy termin - nie w środku tygodnia - w sytuacji, gdy pojawi się konieczność zagrania meczów przełożonych w początkowych kolejkach sezonu, w szczególności w okresie kwalifikacji rozgrywek UEFA, kiedy klubom, grającym w rozgrywkach międzynarodowych, będzie przysługiwać, jak do tej pory prawo do przełożenia dwóch spotkań. Podobnie jak w poprzednich rozgrywkach, wszystkie kolejki będą rozgrywane w weekendy. Dni w środku tygodnia są przeznaczone na puchary międzynarodowe, krajowe, a wiosną jako terminy rezerwowe – komentuje Marcin Stefański, dyrektor operacyjny Ekstraklasy SA.

Terminarz nowego sezonu został przystosowany do nowego formatu rozgrywek europejskich. Przypomnijmy, kluczowe zmiany na lata 2024–2027 dotyczą:

· Przeformatowania fazy grupowej Ligi Mistrzów, Ligi Europy, Ligi Konferencji do koncepcji fazy ligowej

· Zmiany liczby dni meczowych fazy ligowej (aktualna faza grupowa) dla LM i LE (8 spotkań). Mecze 7. i 8. kolejki fazy ligowej Ligi Mistrzów i Ligi Europy będą rozgrywane w styczniu, natomiast faza ligowa Ligi Konferencji wciąż będzie odbywać się między wrześniem a grudniem. 

· Stworzenia fazy barażowej w LM - pomiędzy fazą ligową a 1/8 finału (tak jak ma to miejsce obecnie w LE i LK).

Polskie zespoły rozpoczną rywalizację w europejskich pucharach w lipcu. Mistrz Polski zagra w 2. rundzie eliminacyjnej do Ligi Mistrzów. Początkowo miała być to 1. runda, ale doszło do przesunięcia w rozstawieniach, po tym jak UEFA podtrzymała wykluczenie rosyjskich drużyn z europejskich pucharów.  Zwycięzca Pucharu Polski Wisła Kraków zainauguruje grę w 1. rundzie eliminacyjnej Ligi Europy, chyba, że dojdzie do kilku przesunięć w rozstawieniach – wówczas Biała Gwiazda rozpocznie występy od 2. eliminacyjnej. Drużyny, które zakwalifikują się do Ligi Konferencji rozpoczną rozgrywki od 2. rundy eliminacyjnej.

­– Nowy cykl rozgrywek to z punktu widzenia organizatora duże wyzwanie logistyczno-organizacyjne. UEFA zabrała jeden termin jesienny, jeden grudniowy oraz dodatkowe dwa styczniowe. Już teraz zakładamy, że sezon rozpoczniemy od meczów drużyn, które reprezentują nas w europejskich pucharach. Ponadto utrzymana zostanie zasada przełożenia dwóch meczów przez drużyny grające w eliminacjach. Dotyczy to jednej rywalizacji w czasie rund I-III i jednego meczu pomiędzy spotkaniami play-off. Zestaw par będzie znany po zakończeniu rozgrywek 1. Ligi i będzie opublikowany najpóźniej do połowy czerwca – mówi Marcin Stefański.

Zarząd PZPN 20 maja zatwierdził także Regulamin rozgrywek na sezon 2024/2025.

Nowością jest zapis – wynikający z przeprowadzonych konsultacji – rekomendowany przez zarządzających stadionami/płytami boiska, dotyczący korzystania z głównej płyty boiska w najtrudniejszym okresie dla utrzymania dobrej murawy boiska, czyli w okresie zimowym.

Patrząc na doświadczenia innych lig zawodowych, zapisy przepisów licencyjnych, nakładające obowiązek posiadania podgrzewanej treningowej płyty boiska oraz stanowisko partnerów mediowych, od sezonu 2024/2025 w sytuacji złego stanu murawy boiska, co do zasady w okresie wskazanym w projekcie, na murawie boiska, na którym rozgrywane są mecze ligowe, nie powinny być przeprowadzane treningi. Organizator rozgrywek może wyrazić zgodę na przeprowadzanie takich treningów, w sytuacji, gdy ich liczba lub częstotliwość nie miałaby negatywnego wpływu na stan murawy, co wynikałoby z opinii właściwego podmiotu/Klubu zarządzającego murawą stadionową.”

Dodatkowo zgodnie z uwagami klubów zwiększono liczbę osób ze sztabów szkoleniowych, które będą mogły zasiadać przy strefie technicznej. „Według założeń w strefie technicznej będzie mogło zasiadać 7 członków sztabu trenerskiego, 9 zawodników rezerwowych oraz 5 (a nie 3, jak dotychczas) członku sztabu. Te ostatnie osoby będą mogły zasiadać bezpośrednio obok strefy technicznej, bez konieczności zachowania pięciu metrów odstępu.”

Ponadto po doświadczenia z obecnego sezonu (w szczególności dotyczących meczu Piast Gliwice – Puszcza Niepołomice) wskazały na konieczność uaktualnienia zapisów dotyczących dokańczania zawodów. „Po dyskusjach z PZPN ustalono, iż w przypadku dokańczanych zawodów, powinni mieć prawo wziąć udział wszyscy zawodnicy aktualnie uprawnieni do rozgrywek, czyli przyjęto rozwiązanie obowiązujące jak przy przekładanych meczach.”

Kwestia dot. udziału zawodników młodzieżowych w PKO Bank Polski Ekstraklasie została określona w odrębnej uchwale Zarządu PZPN, który utrzymał dotychczasową formułę, obowiązującą w obecnych rozgrywkach.

Terminarz PKO Bank Polski Ekstraklasy na sezon 2024/2025 (zaznaczono daty sobotnie)

2024 rok:

1. Kolejka – 20 lipca

2. Kolejka – 27 lipca

3. Kolejka – 3 sierpnia

4. Kolejka – 10 sierpnia

5. Kolejka – 17 sierpnia

6. Kolejka – 24 sierpnia

7. Kolejka – 31 sierpnia

8. Kolejka – 14 września

9. Kolejka – 21 września

10. Kolejka – 28 września

11. Kolejka – 5 października

12. Kolejka – 19 października

13. Kolejka – 26 października

14. Kolejka – 2 listopada

15. Kolejka – 9 listopada

16. Kolejka – 23 listopada

17. Kolejka – 30 listopada

18. Kolejka – 7 grudnia


2025 rok:

19. Kolejka – 1 lutego

20. Kolejka – 8 lutego

21. Kolejka - 15 lutego

22. Kolejka - 22 lutego

23. Kolejka – 1 marca

24. Kolejka – 8 marca

25. Kolejka – 15 marca

26. Kolejka – 29 marca

27. Kolejka – 5 kwietnia

28. Kolejka – 12 kwietnia

29. Kolejka – 19 kwietnia

30. Kolejka – 26 kwietnia

31. Kolejka – 3 maja

32. Kolejka – 10 maja

33. Kolejka – 17 maja

34. Kolejka – 24 maja


Terminy rezerwowe:

• 24 września (dla klubów uczestniczących w kwalifikacjach UEFA)

• 14 grudnia

• 5 lutego

• 23 kwietnia

• 14 maja (dla ew. finalistów Pucharu Polski)
Sponsor Strategiczny

          


Sponsor Premium

                                              

            

 

Sponsor Platynowy

                           

                                    


Sponsor Złoty

                                                            

 

Sponsor Srebrny

                                                                                                                        

 

Partner Radomiaka

                                                                      

                                                                       

                                                                      

 

Patron Medialny

                              


Partner Techniczny i Oficjalny Dostawca