Jak radzą sobie wychowankowie Radomiaka na wypożyczeniach

• 20-05-2022 09:56
  • Admin

W ostatnich trzech meczach Radomiaka pod wodzą Mariusza Lewandowskiego, wystąpiło dwóch młodzieżowców - wychowanków Radomiaka. Dla obu Jakubów: Nowakowskiego i Snopczyńskiego były to debiuty na boiskach Ekstraklasy. W ostatnich latach to wyjątkowa sytuacja. Przypominamy, jakie są zasoby Zielonych w zakresie wychowanków.

W obecnej kadrze Radomiaka, poza 20-letnim Nowakowskim i 16-letnim Snopczyńskim, wychowankiem jest jeszcze Dominik Sokół, ale on już nie jest młodzieżowcem, a ma już na swoim koncie 21 występów w Ekstraklasie. Obecnie na wypożyczeniach jest kilku młodych wychowanków – jeden w II lidze, dwóch w III i czterech w IV. W przeszłości wszyscy oni trenowali w kadrze pierwszego zespołu Zielonych i w przyszłym sezonie mogą reprezentować nasz Klub w roli młodzieżowca (jeśli ten przepis się utrzyma).

Zaczynamy od Dominika Stępnia. 19-letni środkowy pomocnik jest obecnie zawodnikiem Sokoła Ostróda. To zespół, który jest już niestety pogodzony ze spadkiem z II-ligi. Dominik zanotował jak dotąd 18 meczów w ligowych rozgrywkach (1194 minuty) i zdobył jedną bramkę - w meczu z Motorem Lublin zachował się najprzytomniej w polu karnym, kierując głową piłkę do bramki rywali. Niestety wiosną Dominik przebywa głównie na ławce rezerwowych i rzadko pojawia się na boisku, zagrał jedynie w trzech meczach ligowych.

Z kolei 20-letni Kacper Wiatrak to podstawowy zawodnik III-ligowej Chełmianki Chełm, która walczy o awans do II ligi (obecnie w grupie IV zajmuje 3. miejsce, tracąc trzy punkty do lidera Siarki Tarnobrzeg, z którą zmierzy się jeszcze u siebie). Prawy obrońca lub wahadłowy ma na swoim koncie 24 mecze ligowe (1774 minuty) i 3 asysty. Na wiosnę opuścił pięć meczów, jeden ze względu na pauzę za żółte kartki, cztery po kontuzji, której nabawił się w meczu z Koroną Rzeszów, gdy faulowany, wywalczył rzut karny dla swej drużyny.

W III-ligowej Pilicy Białobrzegi na wypożyczeniu przebywa Kacper Pankowski. W sumie 18-latek uzbierał do tej pory 674 minuty w 12 spotkaniach, w tym zanotował dwa pełne występy. Zdobył jedną bramkę w meczu przeciwko Unii Skierniewice. Był to bardzo ważny gol, gdyż przyniósł Pilicy zwycięstwo 1:0. Pilica walczy o utrzymanie, do bezpiecznej pozycji traci obecnie 4 punkty.

Poziom niżej, do zespołów występujących w IV lidze wypożyczonych jest czterech kolejnych wychowanków Radomiaka. 17-letni bramkarz Wiktor Koptas gra IV-ligowym Zamłyniu Radom, lecz - co ważne - na co dzień trenuje z pierwszą drużyną Zielonych. W Zamłyniu występuje także napastnik Jakub Podsiadło. Niestety radomski zespół opuści stawkę IV-ligowców. Podobny los może spotkać Energię Kozienice, gdzie przebywa stoper Patryk Wołczyński. Natomiast wciąż szansę na awans do III ligi ma Oskar Przysucha, do którego wypożyczony jest obrońca Maciej Klimas.

Koniecznie wspomnieć jeszcze trzeba o 19-letnim Dominiku Banachu, który co prawda nie jest wychowankiem Zielonych, ale ma ważny kontrakt z naszym klubem i co istotne, jest młodzieżowcem. W tym sezonie reprezentuje barwy II-ligowej Wisły Puławy. Na ten moment skrzydłowy ma na swoim koncie 25 spotkań (905 minut), 3 gole i 5 asyst. Dominik zanotował trafienia w pojedynkach ze Stalą Rzeszów, Ruchem Chorzów i Pogonią Grodzisk Mazowiecki.

W kadrze Radomiaka jest też Dawid Olejarka, młodzieżowiec wypożyczony ze Stali Rzeszów. Niestety przygodę z Radomiakiem rozpoczął od kontuzji, a po jej wyleczeniu stara się udowodnić swą przydatność grą w rezerwach.

W najbliższych tygodniach sztab szkoleniowy będzie podejmować decyzje, kto ewentualnie z tej grupy dołączy w nowym sezonie do kadry Radomiaka, a kto dalej będzie zdobywał doświadczenie w niższych ligach. Wszystkim wymienionym, życzymy aby osiągnęli poziom sportowy pozwalający zadebiutować w rozgrywkach Ekstraklasy w zielono-białych barwach.